Jeśli masz problem… pozwól Sobie pomóc…
KARMIENIE PIERSIĄ JEST BARDZO WAŻNE ZARÓWNO DLA DZIECKA, MAMY JAK I CAŁEJ RODZINY!
Czasem problemy z karmieniem piersią zaczynają się jeszcze przed porodem, w naszej psychice, dlatego serdecznie zachęcam do kontaktu kobiety w ciąży, które noszą bagaż nieprzyjemnych doświadczeń i z powodu wcześniejszych niepowodzeń, poczucia niskiej świadomości dotyczącej fizjologii laktacji lub innych przyczyn, obawiają się karmienia piersią. Z kolei po porodzie zachęcam do zamówienia konsultacji laktacyjnej te Panie, u których występują trudności m.in. z:
- prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi np. z powodu płaskich lub wciągniętych brodawek
- przystawieniem dziecka do piersi w różnych pozycjach i np. w nocy karmią wyłącznie na siedząco, zapominając o swoim komforcie
- nie wiedzą jak długo i jak należy karmić dziecko
- wydaje im się, że mają małą ilość pokarmu i nie umieją ocenić czy ich maleństwo się najada
- dziecko mało przyrasta na masie ciała
- karmią dzieci urodzone przedwcześnie i/lub bliźnięta
- odczuwają ból piersi i/lub brodawek w trakcie i/lub pomiędzy karmieniami
- mają poranione oraz krwawiące brodawki sutkowe
- nie wiedzą jak mogłyby odciągać, bezpiecznie przechowywać i podgrzewać pokarm
- nie są pewne jak powinny się odżywiać w czasie karmienia piersią
- podejrzewają zastój pokarmu, zapalenie lub ropień piersi- wówczas PROSZĘ NIE CZEKAJ!
Tylko zadzwoń i umów się na wizytę!
Pamiętaj, że im wcześniej zgłosisz się i otrzymasz pomoc, tym większa szansa na wyjście z danej sytuacji…
Jak zatem należy się przygotować do konsultacji laktacyjnej?
- ZADZWOŃ i umów się na wizytę!
- Nie karm dziecka bezpośrednio przed wizytą, powinno być głodne J
- Miej przy Sobie:
- Książeczkę Zdrowia Dziecka
- listę przyjmowanych leków przez Ciebie i/lub dziecko
- wypis ze szpitala Twój oraz dziecka
- kartę informacyjną dotyczącą występujących chorób u Ciebie i/lub dziecka
- 2 pieluchy tetrowe
- BARDZO mile widziana obecność TATY, który będzie wspierał Kobietę w karmieniu piersią.
- Zarezerwuj Sobie czas, ponieważ w zależności od występujących problemów wizyta może potrwać około 2 godzin.
Jak wygląda konsultacja laktacyjna?
Podczas pierwszej wizyty rozmawiam z mamą/rodzicami, zbierając wywiad mający na celu uzyskanie informacji dotyczących występowania u mamy i/lub dziecka chorób, szczególnie mogących mieć wpływ na laktację. Następnie mama przedstawia problem, z którym się do mnie zgłasza.
Przechodząc do badania fizykalnego, za zgodą pacjentki mierzę jej ciśnienie tętnicze, tętno, temperaturę ciała, sprawdzam saturację, a następnie delikatnie badam piersi oraz węzły chłonne. W okresie połogu dodatkowo sprawdzam prawidłowość obkurczania się macicy i wygląd rany po cięciu cesarskim, bądź po nacięciu, lub pęknięciu krocza (jeśli Pacjentka się zgodzi).
Następnie przechodzę do oceny stanu dziecka. Rozpoczynając badanie najpierw delikatnie dotykam, głaskam dziecko, oswajam go ze sobą sprawdzając przy okazji wielkość i napięcie ciemiączek na głowie i ewentualne zmiany, jak np. ciemieniucha. Oceniam częstotliwość rytmu serca, oddech i temperaturę. Następnie oceniam twarz: oczy, nos, małżowiny uszne, zewnętrzny przewód słuchowy. Dokładnie badam jamę ustną: sprawdzając umiejętność ssania „po palcu”, lateralizację języka, jego ułożenie, elastyczność i kształt. Oceniam wędzidełko wargi górnej oraz wędzidełko podjęzykowe- ewentualne jego skrócenie, rozciągliwość, jak i jego grubość, posługując się Skalą Hazelbaker (ATLFF) . Sprawdzam ciągłość podniebienia twardego i jego kształt oraz ewentualne zmiany, jak np. pleśniawki. Dokonuje oceny również odruchów oralnych: szukania, ssania i kąsania. Oceniam żuchwę, policzki, wargi ich napięcie oraz domknięcie. Następnie badam rozprężalność fałdu skórnego w okolicy pępka oraz oceniam jego proces gojenia (wygląd + zapach) W badaniu dokonuję oceny również okolicy pieluszkowej i zewnętrznych narządów płciowych, pokazując przy okazji ich prawidłową pielęgnację (również pielęgnację pod pachami i w okolicy szyi). Oceniam palce u dłoni i stóp, np. czy nie są zrośnięte i/lub paznokcie wrośnięte. Oglądam całe dziecko pod kątem ewentualnych znamion. Oceniam 10 odruchów, w zależności od wieku dziecka. Dokonuje oceny zażółcenia, czyli poziom bilirubiny wg stopni Kramera w przypadku występowania żółtaczki w okresie noworodkowym. Po zbadaniu ważę dziecko (oczywiście bez pampersa i na wytarowanej wadze) a następnie po zaobserwowaniu wczesnych oznak głodu u dziecka proszę mamę, aby przystawia maleństwo do piersi i zaczynamy wspólnie rozwiązywać występujące problemy…. i tu zaczynamy wspólną Drogę ku Dobremu:)
Na zakończenie wizyty daję konkretne zalecenia w formie ustnej oraz pisemnej. Od tego momentu jesteśmy w stałym kontakcie, aż do momentu całkowitego ustąpienia problemu lub problemów laktacyjnych, które występowały.
Z kim współpracuje Doradca Laktacyjny?
W zależności od występujących problemów czasem istnieje konieczność skierowania pacjentkę i/lub dziecko do innego specjalisty, dlatego tworzymy ZESPÓŁ i współpracuję z :
- Pediatrą
- Neonatologiem
- Położną środowiskowo-rodzinną POZ
- Pielęgniarką POZ
- Otolaryngologiem
- Laryngologiem
- Mioterapeutą
- Fizjoterapeutą
- Osteopatą
- Ginekologiem
- Onkologiem
- Chirurgiem
- Dermatologiem
- Alergologiem
- Dietetykiem
- Psychologiem
- Psychoterapeutą
- i Psychiatrą
Kim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny?
Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, CDL, obecnie może zostać wyłącznie położna, pielęgniarka lub lekarz, którzy ukończyli odpowiedni kurs medyczny „Problemy w laktacji” w ramach kształcenia podyplomowego, zaliczyli praktykę nadzorowaną i indywidualną oraz zdali egzamin teoretyczny i praktyczny, zdobywając tym samym III, najwyższy poziom wiedzy o laktacji. Jedynym ośrodkiem w Polsce przygotowującym kursantów do uzyskania tytułu CDL jest Centrum Nauki o Laktacji CNoL w Warszawie. Chcąc potwierdzić swoją ogólnoświatową widzę dotyczącą laktacji i problemów z nią związanych, by móc pracować na całym Świecie należy przystąpić do międzynarodowego egzaminu, po zdaniu którego otrzymuje się tytuł IBCLC, czyli Międzynarodowego Dyplomowanego Konsultanta Laktacyjnego.